Modern Mood Two Drawer Nightstand
Demilune nightstand with a white and gray marble top, metal frame, and two self-closing drawers. Oak veneer case in a dark Mink wire-brushed finish.
$2,338.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Nightstand is a statement piece. Featuring a demilune shape and two self-closing drawers, the nightstand has a metal frame, legs and slender pulls and a white and gray marble top. The case is crafted of Oak Veneers and finished in the dark Mink color with wire-brush detailing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Demilune shapeTwo self-closing drawersMetal frame and legsWhite and gray marble topFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 24.375W x 13.5D x 6.125H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 13.5D x 6.75H |
| Alternate Finish Items | 6850-90215-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 218.80 |
| Carton Width | 45.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 11.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 27.5 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Oak Veneers, Iron and Marble |
| Number of Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 179.3 |
| Image Role Data | {“6850_90215_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_90966_215_119_002_009_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90966_013_119_215_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_90966_119_215_89_room”:[“Room Image 3” |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Modern Mood Two Drawer Nightstand
| Weight | 179.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 42 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Modern Mood |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Modern Mood Entertainment Console
Modern Mood Server
Modern Mood Accent Console
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Counter Height Table
Items We Think You Will Love..
Chatelet Nightstand
Chatelet Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.