Retreat Pole Rattan Dresser
68″ (172.7 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Dresser enriched by Oak and Maple Veneers, Resin, Cedar and Rope, making it a distinctive interior accent.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Dresser is a blend of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents, the dresser is finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Offering six self-closing drawers, the top left drawer has a removable felt liner and the top right drawer has a removable felt liner. The bottom two drawers are cedar-lined. The textured, pewter-colored bar pulls add a look of natural elegance.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawersTop left drawer has a removable felt linerTop right drawer has a removable felt linerBottom two drawers are cedar-linedRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90202-80 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 260.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 3.5 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 63.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 29.75W x 13.5D x 7.25H |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers, Resin, Cedar and Rope |
| Number of Drawers | 6 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 64.375W x 15.375D |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, chain, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223 |
| Image Role Data | {“6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90005_202_99_room”:[“Room Image 2″],”6950_90202_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90202_99_straight_silo”:[“ |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan Dresser
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Executive Desk
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Cane Back Arm Chair
Retreat Bed Bench
Retreat Stool
Retreat Stool
Retreat Entertainment Credenza
Retreat King Cane Panel Bed
Retreat Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Chatelet Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.