Modern Mood Console Table
Console table in Quartered Oak veneers with raffia-wrapped top and drawer fronts, rounded sides, and Diamond light wood finish with wire-brush detailing. Three drawers with warm pewter leather-wrapped knobs provide discreet storage.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Symmetrical and timeless with a luxe mixture of materials, the soft and sophisticated Modern Mood Console Table has a narrow rectangle shape with rounded sides and a raffia-wrapped drawer front and top. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing, it is finished in the serene Diamond finish, accented by round knobs in a warm pewter finish wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Narrow, rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer front and topDrawer is self-closingRounded sidesFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues deliver | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 184.00 |
| Carton Width | 81.25 |
| Center Drawer Dimensions | 22.125W x 11.25D x 3.875H |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 22.5W x 11.25D x 3.875H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP HF-6850-DIA-TEXT-SP |
| Shelf Opening | 75.625W x 16D x 23.875H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 166 |
| Image Role Data | {“6850_80213_117_413_114_451_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_10462_451_80_75500_05_room”:[“Room Image 2″],”6850_80451_80_room”:[“Room Image 3″],”6850_80451_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Modern Mood Console Table
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Modern Mood |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Modern Mood Bachelors Chest
Modern Mood Lateral File
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Counter Height Table
Modern Mood Round Side Table
Modern Mood Server
Modern Mood Buffet
Modern Mood King Panel Bed
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Round Side Table
Modern Mood Oval Nightstand
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Four-Drawer Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Leesburg Demilune Hall Console
Skinny Console Table
Ciao Bella Flip-Top Console
Beaumont Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.