Modern Mood Buffet
Modern buffet in Quartered Oak with raffia-wrapped doors and warm pewter hardware, offering soft-close doors, adjustable shelves, and cord management with a 3-plug outlet.
$3,318.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Sleek and stunning with a timeless sophistication and soft modern aesthetic, the Modern Mood Buffet combines Quartered Oak Veneers with raffia-wrapped doors, warm pewter brushed metal bar pulls accents. The Diamond Finish has crystal-like alabaster and pewter hues, offering a serene style. Features include 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors, ventilated back panels and wire management holes in the back panel and a 3-plug electrical outlet behind the right-side doors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four raffia wrapped doors with soft-close hinges and magnetic catchesOne self-closing drawer with drop-in silver tray liner behind right side doorsTwo adjustable shelves behind left side doorsOne adjustable shelf behind right side doorsPower supply behind | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 1st Row Right Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 2nd Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 7H |
| Alternate Finish Items | 6850-75900-89 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 336.70 |
| Carton Width | 83.50 |
| Clearance | 4.625 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.25W x 13.25D x 3.25H |
| Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Left Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 7.5H |
| Left Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 28.25H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Right Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 10.75H |
| Right Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 22.375H |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Ventilation | Yes |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 288.1 |
| Image Role Data | {“6850_75900_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_75900_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_75201_900_80_300_95_room”:[“Room Image 2″],”6850_75900_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”68 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Modern Mood Buffet
| Weight | 288.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Modern Mood |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Console Table
Modern Mood Console Table
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Server
Modern Mood Wardrobe
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Display Cabinet
Modern Mood Oval Nightstand
Modern Mood Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Rhapsody 96” Credenza
Treasures Buffet – Oak
Rhapsody Bunching Curio
Rhapsody 72” Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.