Castella Square Cocktail Table
Square cocktail table with generously scaled scroll legs and a carved apron for classic character. Antique Slate finish adds a refined rustic touch to the living room.
$2,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Castella’s over-the-top (and fabulous) cocktail table is punctuated by generously scaled scroll legs and a beautifully carved apron. And it has a grand presence at nearly 40 inches square – it will draw your eye to the seating area and be a dramatic surface for accessories and storage. The refined rustic Antique Slate finish projects laid-back luxury.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 16.50 |
| Carton Length | 52.00 |
| Carton Weight | 237.00 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 49.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 22.50 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Ash, Resin and Maple Veneers |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 49.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 179.68 |
| Image Role Data | {“5878_80112_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_80112_113_80_room”:[“Room Image 2″],”5878_80112_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_80112_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Castella Square Cocktail Table
| Weight | 179.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.25 × 49.25 × 22.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Castella Twelve Drawer Dresser
Castella Writing Desk
Castella 72in Round Urn Table
Castella Executive Desk
Castella California King Tufted Bed
Castella 60in Round Dining Table
Castella Five Drawer Chest
Castella King Tufted Bed
Castella Bachelors Chest
Castella Wood Back Side Chair
Castella Bunching Curio
Items We Think You Will Love..
Aspen Round Cocktail Table
Parkcrest Round Cocktail Table
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Rectangular Cocktail
Brookhaven Round Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.