House Blend Lateral File
Lateral file in Dark Roast Quartered Ash with silver trim. Three drawers include a locking file drawer on full-extension slides for organized office storage.
$1,238.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Add stylish work-from-home storage to any space or keep your household organized with the versatile House Blend Lateral File. Featuring a sleek combination of the Dark Roast finish over Quartered Ash Veneers, silver metal trim and polished stainless bar pulls, the file has 3 drawers, and the top two have full extension metal ball-bearing slides. The bottom drawer is a locking file drawer with full extension metal ball bearing slides and a pendaflex filing system.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop two drawers have 100lb full extension metal ball bearing slidesBottom drawer is a locking file drawer with 150lb full extension metal ball bearing slide and pendaflex filing systemFinish: Dark Roast finish with silver metal trimHardware: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 24.625W x 19D x 3.75H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 24.625W x 16.75D x 9.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 138.80 |
| Carton Width | 31.25 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Polished Stainless |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.75 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Quartered Ash Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Sales Panel | HF-5892-DarkRoast-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“5892_10466_85_room”:[“Room Image 1″],”5892_10562_464_467_466_85_room”:[“Room Image 2″],”5892_10466_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5892_10466_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
House Blend Lateral File
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 28 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | House Blend & Work Your Way |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
House Blend Etagere
House Blend Computer Credenza
House Blend Executive Desk
House Blend 60in Writing Desk
House Blend Junior Executive Desk
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Credenza
Elon Two-Door Cabinet
Corsica Lateral File
Huntington 2 Drawer Lateral File
Brookhaven Lateral File
Catalina 2pc 40″ Lateral File & Hutch
Boca Rolling File
Telluride Lateral File
Elon Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.