Melange Ground Perspective Credenza
Paldao and Oak veneer credenza with contrasting light, starburst door fronts. Three soft-close doors hide adjustable and fixed shelving, a 3-plug outlet, and a ventilated back for media storage.
$2,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With gravitas and organic elegance, the modern Ground Perspective Credenza is crafted of Paldao and Oak Veneers with a natural distressed dark wood finish on the base contrasting with a light natural wood finish on the door fronts. A starburst pattern on the door fronts adds flair. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind each door and one fixed shelf. Media-friendly, the credenza has a 3-plug outlet behind the center door and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesStarburst veneer pattern on door frontsOne adjustable shelf behind each doorOne fixed shelfVentilated back panelPower supply behind center doorFinish: Natural distressed dark wood finish on base | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 21W x 15D x 8.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 20.625W x 15D x 8.75H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 262.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Center Base Panel Opening | 20W x 17D x 8.625H |
| Center Cabinet Opening | 20W x 17D x 18.25H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 21W x 15D x .75TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 3.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 3 |
| Height | 31.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 19.625W x 17D x 8.625H |
| Left and Right Cabinet Opening | 19.625W x 17D x 18.25H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 20.625W x 15D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Paldao and Oak Veneers |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 71.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 225 |
| Image Role Data | {“628_85170_95_room”:[“Room Image 1″],”628_85170_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85170_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85170_95_top”:[“Top Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Ground Perspective Credenza
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 71 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Rowan Chest
Melange Emma Console Table
Melange Korena Accent Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Mulholland End Table
Melange Julip Accent Chest
Melange Romano Rectangle Cocktail Table
Melange Amberly Credenza
Melange Blaire Console Table
Melange Console Table
Items We Think You Will Love..
Cortina – Whitewash 90″ Console
Bubble Glass Accent Table
Unity Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Oval Accent Table
Triumph Accent Chest
Memento Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.