Melange Blythe Accent Table
Compact accent table with a white onyx top and lower shelf on a black metal frame. Industrial-meets-organic design adds character to small spaces.
$518.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Industrial meets organic with the chic and couture Blythe Accent Table, combining an alluring White Onyx top and bottom shelf with patterned veining with 5 slender metal legs. At only 18W by 18D, this versatile piece will add character even to small spaces.
Product Details
| Carton Height | 26.00 |
|---|---|
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 50.16 |
| Carton Width | 21.50 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | No |
| Height | 23.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Metal with White Onyx |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 34.76 |
| Image Role Data | {“638_50267abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_50267silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50267top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Blythe Accent Table
| Weight | 34.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 18.5 × 23 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Apollo Credenza
Melange Romano Rectangle Cocktail Table
Melange Classic Credenza
Melange Guilded Accent Table
Melange Glendon Side Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Dynasty Accent Chest
Melange Mackenna Two Door Chest
Melange Saber Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Memento Accent Table
Cocoa Beach 80″ Console
Cairo 80″ Console
Cortina – Black Tea 90″ Console
French Two Drawer Chest
Amani Accent Table
Moment of Hope Chest
Triumph Accent Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.