Melange Round Valley Three Door Entertainment Credenza
Oak veneer media credenza in a soft blue finish with an oversized scallop motif and soft-close, push-latch doors. Adjustable shelving, a vented back and a 3-plug outlet; fits up to a 65 in. TV.
$3,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Brilliant in a soft blue finish with wood grain showing through and a subtle, oversized scallop motif on the door fronts, the Round Valley Entertainment Credenza sets the tone for a beautiful room. Accommodating up to a 65-inch TV, the credenza has 3 doors with soft-close hinges and push latches, two adjustable shelves behind the pair of left doors and one adjustable shelf behind the right side door. Vented back panel and 3-plug electrical outlet included.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and push latchesTwo adjustable shelves behind pair of left doorsOne adjustable shelf behind right side doorVented back panelPower supplyBlack painted interiorFinish: Blue finish with wood grain showing through with a bla | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 321.87 |
| Carton Width | 68.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Door Count | 3 |
| Drawer Dimensions | 14.75W x 11.5D x 3.5H |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 64.00 |
| Weight | 282.19 |
| Image Role Data | {“628_55052_45_50016_00_room”:[“Room Image 1″],”628_55052_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55052_45_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55052_45_top”:[ |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Round Valley Three Door Entertainment Credenza
| Weight | 282.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Mulholland End Table
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Melange Rowan Chest
Melange Swaley Four Door Credenza
Melange Passerine Four Door Credenza
Melange Apollo Credenza
Melange Whitmore Four Door Credenza
Melange Dorian Accent Chest
Melange Halen Nesting Sofa Tables
Melange Kanchan Sofa Console
Items We Think You Will Love..
Americana Modern – Denim 76″ Tv Console
Americana Modern – Cotton 76″ Tv Console
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.