Melange Be-Leaf In Me Accent Table
Compact 15.5 in. round accent table crafted from resin with a white quartz top, raised leaf motif, and a brushed gold base.
$778.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Serene and elegant in a white and gold color scheme, the Be-Leaf In Me Accent Table has a compact 15 ½ x 15 ½ round shape. Crafted of Resin and Quartz, the table has a white finish over a raised leaf motif, a Quartz top and a brushed gold base.
Product Details
| Carton Height | 29.75 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 54.56 |
| Carton Width | 19.50 |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Resin and Quartz |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 15.50 |
| Weight | 44.4 |
| Image Role Data | {“628_50101_02_room”:[“Room Image 1″],”628_50101_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50101_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Be-Leaf In Me Accent Table
| Weight | 44.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 15.5 × 25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Melange Liberty Entertainment Console
Melange Terra Credenza
Melange Blythe Accent Table
Melange Natural Beauty Credenza
Melange Fluted Kidney Desk
Melange Lisette Hall Chest
Melange Saber Cocktail Table
Melange Marin Rectangle Cocktail Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Items We Think You Will Love..
58” Red Asian Cabinet
East End 1 Drawer Accent Table
Cocoa Beach 80″ Console
Curata Accent Table
French Two Drawer Chest
Memento Accent Table
Amani Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Triumph Accent Chest
Unity Chest
Ascent 90″ Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.