Melange Branched Four Door Entertainment Credenza
Light maple media credenza with a black metal base and twig-motif doors, featuring push-latch, soft-close hinges. Adjustable shelving with a drawer and a 3-plug outlet; fits up to a 65 in. TV.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Organic yet sleek, modern yet nostalgic, the Melange Branched Four-Door Entertainment Center contrasts a light wood finish on Maple Veneers with a black metal base and twig motif on the door fronts. The entertainment center accommodates up to a 65-inch TV, and features 4 doors with push latches and soft close hinges. Behind the left and right-side doors are two adjustable shelves, and there’s a drawer and open shelf area behind the center doors. Three plug electrical outlet included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with push latches and soft close hingesResin twig motif door frontsTwo adjustable shelves behind each left and right side doorsOne drawer behind pair of center doorsOpen shelf area above and below drawerVented back panelPower supplyFinish: Ligh | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Center Shelf Opening | 28.875W x 16.125D x 6.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 14.75W x 14.875D x 7.25H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 14.75W x 14.875D x 6H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 240.00 |
| Carton Width | 68.50 |
| Center Base Panel Opening | 28.875W x 16.125D x 8.125H |
| Depth | 19.25 |
| Door Count | 4 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.625W x 12.625D x 6.25H |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 13.75W x 16.125D x 10.25H |
| Left and Right Cabinet Opening | 13.75W x 16.125D x 25H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 14.75W x 14.875D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Maple Veneers with Resin and Metal |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 64.75 |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“628_55042_05_50138_85_room”:[“Room Image 1″],”628_55042_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55042_05_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55042_05_top”:[ |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Branched Four Door Entertainment Credenza
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 64.75 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Joannie Two Door Chest
Melange Alpine Four-Door Credenza
Melange Corrina Cocktail Table
Melange Jova Four-Door Credenza
Brynlee 42 inch Table
Melange Giles Console Table
Melange Marin Drink Table
Melange Rosella Console
Melange Graffitio Credenza
Melange Zurich Accent Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Cape Cod 76″ Tv Console
Boca 56″ Tv Console
Cape Cod 63″ Tv Console
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
Americana Modern – Cotton 76″ Tv Console
Bella 67″ Tv Console With Power Center
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.