Ciao Bella Entertainment Console
Entertainment console in Flaky White with hand-distressed, wire-brushed finish and perforated sliding doors. Includes three adjustable shelves, a ventilated back, a 3-plug outlet, and supports up to an 80-in. TV.
$2,698.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a romantic French laundry and Shabby Chic appeal, the Ciao Bella Entertainment Console will star in your family room with its Flaky White finish with hand wire brushing over light and airy perforated doors. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneers, the console has 3 sliding doors with one adjustable shelf behind each door, a ventilated back panel, 3-plug outlet and accommodates up to an 80- inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 242.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Sales Panel | HF-5805-FLAKY WHI-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 195.8 |
| Image Role Data | {“5805_55483_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_55483_80_room”:[“Room Image 1″],”5805_80111_96_55483_80_room”:[“Room Image 2″],”5805_55483_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Ciao Bella Entertainment Console
| Weight | 195.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 80 × 33 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Ciao Bella Display Cabinet- Natural
Ciao Bella Narrow Console
Ciao Bella Wardrobe
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Ciao Bella Telephone Table
Items We Think You Will Love..
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Bella 67″ Tv Console With Power Center
Entertainment Console
Cape Cod 63″ Tv Console
Bella 4pc Estate Wall
Cape Cod 76″ Tv Console
Boca 56″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.