Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Six-drawer dresser in distressed black with cedar-lined bottom drawers, felt-lined top drawers, and a removable jewelry tray. Maple veneer over hardwoods with burnished brass hardware.
$2,698.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Rustic and romantic, the six-drawer Ciao Bella dresser will bring a European farmhouse ambience to your room. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the exquisite soft black finish has multi-layered rub-through and is filled with character. The top 2 drawers have a drop-in felt liner, the bottom drawers are cedar-lined and there is a sliding/removable jewelry tray in the top right drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt liner in top two drawersSliding/removable jewelry try in top right drawerCedar-lined bottom drawersWood-on-wood drawer guidesFinish: Black finishHardware: Burnished Brass HardwareDistressed Finished: Wormholes, rasping. multi-layer | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90002-95 |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 258.38 |
| Carton Width | 72.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29.5W x 14D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223.11 |
| Image Role Data | {“5805_90002_99_004_00_room”:[“Room Image 1″],”5805_90866_99_016_002_99_004_00_room”:[“Room Image 2″],”5805_90002_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90002_99_top”:[“Top Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
| Weight | 223.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Ciao Bella Buffet
Ciao Bella Narrow Console
Items We Think You Will Love..
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Antibes Dresser
Chatelet Dresser
Tynecastle Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.