Big Sky Tahoe Entertainment Console
Two-tone entertainment console for up to an 80 in. TV with Avalanche White case and Vintage Natural hickory accents. Includes 4 soft-close doors, adjustable shelving, a ventilated back panel, and integrated power.
$2,878.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the natural beauty of the American wilderness, the Tahoe Entertainment Console features a two-tone finish that marries Avalanche White with Vintage Natural, a warm finish over rustic Hickory Veneers. Avalanche recalls the blankets of snow that feed the streams of rivers of America’s Western landscapes. With 4 doors with soft-close hinges and accented by dark brushed bronze bar pulls, there are two adjustable shelves behind each pair of doors and two adjustable shelves in the center section, along with a ventilated back panel and a power supply. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesTwo adjustable shelves behind each pair of doorsTwo adjustable shelves in center sectionVentilated back panelPower supplyFinish: Contrasting Avalanche white finish with Vintage Natural doors and s | Yes |
|---|---|
| Finish | Contrasting Avalanche white finish with Vintage Natural doors and shelves. Avalanche recalls the blankets of snow that feed the streams and rivers of America’s Western landscapes. Vintage Nat |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 23.75W x 17.25D x 7.625H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 28.25W x 14.25D x 7.625H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 28.25W x 14.25D x 6.5H |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 306.70 |
| Carton Width | 87.50 |
| Center Base Panel Opening | 23.75W x 17.125D x 7.625H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 23.75W x 17.25D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 2.5 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 62.875 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 32.25 |
| Left and Right Base Panel Opening | 28.25W x 16.375D x 7.625H |
| Left and Right Cabinet Opening | 28.25W x 16.375D x 24.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 28.25W x 14.25D x 1.5TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Maple and Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-6700-AVALANCHE-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room”:[“Room Image 1″],”6700_55484_50005_003_02_CC585_085_SS637_03_089_room2”:[“Room Image 2″],”6700_55484_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Big Sky Tahoe Entertainment Console
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Big Sky Rocking Chair
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Round Dining Table
Big Sky King Poster Bed withcanopy
Big Sky End Table
Big Sky Small Wardrobe
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Big Sky Side Chair –
Big Sky Etagere
Items We Think You Will Love..
Bella 67″ Tv Console With Power Center
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Americana Modern – Denim 76″ Tv Console
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Bella 4pc Estate Wall
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.