Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
Height-adjustable friendship table with a distressed black base and Flaky White pine-veneer top. Two 12-in. leaves add seating at counter or dining height.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Equally at home in a European Cafe or an American Bungalow, the charming Ciao Bella Friendship Table is height adjustable, so you can use it at counter height or traditional dining height. Crafted of Poplar and Hardwood Solids and Pine Veneers, a black base contrasts with a Flaky White top. Two 12-inch leaves may be extended for extra seating.
Product Details
| Two 12-inch leavesLeaves extend table from 60 to 84-inches longLeg extensions can be added or removed to allow table height to be adjusted at 30-inch dining height or 36-inch counter heightFinish: Black base, Flaky White topDistressed Finished: Rasping, c | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 5805-75206-85 |
| Carton Height | 16.25 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 206.80 |
| Carton Width | 66.75 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Material Description | Pine Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP HF-5805-FLAKY WHI-SP |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 250 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 156.2 |
| Image Role Data | {“5805_75206_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_75206_80_351_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_75206_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_75206_80_top”:[“Top Silo Image 1”],”580 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Ciao Bella Entertainment Console
Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Bachelors Chest
Ciao Bella Bench
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Items We Think You Will Love..
Tacoma TABLES 50516/51+90460/87
Asterisk TABLES 50548/25+91187
Dalia TABLES 50507/24+90236
Dalia TABLES 50507/24+90242
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.