Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern nightstand in dark Mink-finished Oak veneers with rounded corners and a plinth base. It offers three self-closing drawers with metal pulls wrapped in leather.
$1,378.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Softly sophisticated with a clean modern profile and luxe mixture of materials, the Modern Mood Nightstand is a stunning statement piece. The case has rounded corners and a plinth base and offers three self-closing drawers. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in the dark Mink color and accented by metal pulls wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRounded cornersFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic.Hardware: Bar pulls wrapped in leather.Distressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90016-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 172.40 |
| Carton Width | 35.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 152.8 |
| Image Role Data | {“6850_90266_016_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90016_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90016_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90016_89_top”:[“Top |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Modern Mood Three Drawer Nightstand
| Weight | 152.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Modern Mood |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Modern Mood Etagere
Modern Mood Counter Stool
Modern Mood Display Cabinet
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Rectangle End Table
Modern Mood Display Cabinet
Modern Mood Counter Height Table
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Lateral File
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Silhouette Nightstand
Tynecastle Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.