Sanctuary Diamont Dresser
11-drawer dresser with end jewelry doors featuring hooks and removable mesh bags, plus felt-lined and cedar-lined drawers for protected organization. Crafted of hardwoods and oak veneers in a Jewel silver finish with champagne-gold undertones.
$3,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a luxurious platinum patina, the Diamont Dresser is captivating and charming. Delightfully functional, there are jewelry doors on each end: doors with five jewelry hooks and 4 removable mesh jewelry bags attached to each door. There are eleven drawers, and the top 3 have pristine white interiors, while the top left drawer has a cream-colored removable felt liner and the top right drawer has a cream -colored removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar lined. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Diamont Dresser is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One door on each endFive jewelry hooks and four removable mesh jewelry bags attached to each doorEleven drawersTop three drawers have white interiorTop left drawer has a cream colored removable felt linerTop right drawer has a cream colored removable jewe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17.5W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 18W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Dimensions | 25.5W x 14D x 5H |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 370.40 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 44.50 |
| Material Description | Oak Veneers, Cedar, Felt and Jewelry Box |
| Number of Drawers | 11 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 67.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 326.4 |
| Image Role Data | {“5875_90002_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5865_90866_116_02_5845_90008_95_5875_90002_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_90002_95_5845_90008_95_room”:[“Room Image 2”],”5875_90365_95_5865_90216_ |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sanctuary Diamont Dresser
| Weight | 326.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 67 × 44.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
Sanctuary Diamont King Panel Bed
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary Debutant Wing Chair
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary Mariette Lounge Chair
Items We Think You Will Love..
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Tynecastle Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.