Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
Two-drawer nightstand with integrated power bar offering 3 outlets and a live USB port, plus a felt-lined top drawer and a shelf-forming lower drawer. Oak veneers in a Jewel silver finish with an eglomise back panel.
$1,618.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a luxurious platinum patina and shimmery eglomise back panel, the Sanctuary Gemme Two-Drawer Nightstand is refined and ever-so-tasteful. Delightfully functional, the nightstand includes a power bar with 3 electrical outlets and one live USB port. The top drawer has a removable cream-colored felt liner, while the bottom drawer creates a fixed shelf. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Gemme is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has a removable cream colored felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomBottom drawer creates a fixed shelfPower supplyEglomise back panelFinish: Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 31.5W x 11.5D x 2.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 31.5W x 14.5D x 3.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 116.6 |
| Image Role Data | {“5845_90866_116_019_99_5875_90015_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_90015_95_room”:[“Room Image 2″],”5845_90866_013_019_99_5875_90015_016_95_room”:[“Room Image 3″],”5875_90015_95_silo”:[“Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
| Weight | 116.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 37 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sanctuary Debutant Wing Chair
Sanctuary Mariette Lounge Chair
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary Anastasie Dresser
Items We Think You Will Love..
Casa Paros Nightstand
Silhouette Nightstand
Tribeca Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.