Nest Fabric Sectional
A luxurious yet understated sectional with clean modern lines, wide track arms and plush feather down cushions.
$6,201.00 Original price was: $6,201.00.$5,271.00Current price is: $5,271.00.
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Casual comfort meets cool modern style in the Nest sectional. Deep, luxurious seating and sumptuous down cushions beckon. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated sectional group.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Cubes | 175.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1301-C32 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1301-010 |
| Fabric Shown | 1301-010 |
| Kitted Skus | P3332A, P3341A, P3342A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 119 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | P3332A Nest Corner Chair, P3341A Nest Right Arm Loveseat and P3342A Nest Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Nest Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 335.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 335.0 |
| Website Material | Fabric |
| Down cushions | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Wide track arms and stitched flanged edges | Yes |
| Casual modern style | Yes |
| Individual components can also stand alone | Yes |
| Companion Skus | P3300A, P3330A, P3337A and P3338A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Sectional Skus | P3332A, P3341A and P3342A |
| Qty On Hand | |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Nest Fabric Sectional
| Dimensions | 119 × 119 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Katana Accent Table
Nest Fabric Sectional
Dawkins Leather Sofa
Cameron Leather Swivel Chair Without Pillows
Decliff Cocktail Table
Germain Fabric Chair Without Pillows
Turo Side Table
Arlo Leather Chair
Billings Leather Power Motion Sofa
Tarleton Fabric Ottoman
Elle Fabric Swivel Chair
Foster Fabric Loveseat
Items We Think You Will Love..
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.