Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
134 1/2″ (341.6 cm) A refined piece inspired by Leather design elements, designed to complement modern spaces.
$13,818.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
A sleek, low-profile silhouette with wide track arms and wood block feet is married to a warm and inviting caramel-colored luxurious semi-aniline leather cover in the Fresco 5-Seat Sectional. Featuring power recline and power headrest, the pieces include an armless chair, armless power recliner, corner wedge and left and right sofa ends.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28.5 |
|---|---|
| Carton Height | 3278.36 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 327.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 134.50 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 36 |
| Height | 30.50 |
| Leather | Zen Caramel (Semi-Aniline) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ZEN-CARMEL-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 24 |
| Seat Height | 18.5 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-ZEN-CARMEL-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 134.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 305 |
| Image Role Data | {“SS404_5PC3_080_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS404_5PC3_080_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS404_5PC3_080_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
| Weight | 305 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 134.5 × 134.5 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | MS |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Items We Think You Will Love..
Items You've Been Looking At...
Alta Leather Power Motion Sectional
Grandview Leather Sectional
Dawkins Leather Sectional
Montgomery Sofa
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.