Gabi Fabric Sectional
Lush curves create alluring comfort for this bold sectional.
$6,656.00 Original price was: $6,656.00.$5,658.00Current price is: $5,658.00.
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The Gabi sectional offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seats and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (4) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 154.00 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Kitted Skus | P7030, P7037, P7042 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Gabi Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 4 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 135 |
| Pieces Shown | P7030 Gabi Armless Chair, P7037 Gabi Right Arm Chaise and P7042 Gabi Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Gabi Fabric Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 385.0 |
| Total Shipping Weight | 385.0 |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Companion Skus | P7032, P7038 and P7041 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–oElp7yhd–/hftihgchbgpesuw54pek.pdf |
| Sectional Skus | P7030, P7037 and P7042 |
| Website Material | Fabric |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Gabi Fabric Sectional
| Dimensions | 42.5 × 135 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Noel Leather Sofa
Gabi Fabric Loveseat
Bliss Fabric Ottoman
Kinsley Side Table
Joli Fabric Chair 1/2 Without Pillows
Weston Side Table
Ventura Leather Power Motion Chair
Bowie Leather Chair
Noel Fabric Sofa
Foster Leather Chair Without Pillows
Harlow Side Table
Addison Fabric Ottoman
Items We Think You Will Love..
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.