Gabi Fabric Loveseat
Lush curves create alluring comfort for this loveseat.
$2,415.00 Original price was: $2,415.00.$2,053.00Current price is: $2,053.00.
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The Gabi fabric loveseat offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame a deep seat and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Cubes | 70.31 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1547-CS5 |
| Date Introduced | January 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1547-001 |
| Fabric Shown | 1547-001 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 70 |
| Product Name Search | Gabi Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Website Material | Fabric |
| Throw pillows included | Yes |
| Block feet | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Gabi Fabric Loveseat
| Dimensions | 43 × 70 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Germain Fabric Ottoman
Darsa Console Table
Rory Fabric Swivel Chair
Thorne Cocktail Table
Massimo Fabric Power Motion Sectional
Moda Cocktail Table
Turo Cocktail Table
Keirnan Fabric Swivel Chair
Lioni Leather Power Motion Sectional
Izzy Fabric Ottoman
LOLO Fabric Cocktail Ottoman
Weston Side Table
Items We Think You Will Love..
Revelin Loveseat 203-75
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.