Foster Fabric Loveseat Without Pillows
Traditional grandeur meets luxurious comfort in this sophisticated loveseat.
$3,371.00 Original price was: $3,371.00.$2,865.00Current price is: $2,865.00.
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The stately Foster loveseat offers comfortable support with an air of traditional grandeur. The plush cushions invite relaxation, while rolled arms, nailhead trim and wide bun feet exude refinement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 47.5 in and 120.65 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 17.3 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | B5175A|B5175G |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 40 |
| Overall Product Width | 71 |
| Product Name Search | Foster Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 47.5 in and 120.65 cm |
| Round feet | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Cubes | 96.98 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Vista Fabric Ottoman
Terra Fabric Sofa Without Pillows
Keirnan Fabric Sofa
Tarleton Fabric Sofa
Asher Fabric Swivel Chair
Decliff Side Table
Cameron Fabric Loveseat Without Pillows
Tarleton Fabric Sofa Without Pillows
Jules Fabric Sofa Without Pillows
Mily Fabric Chair Without Pillows
Bastille Leather Recliner
Easley Side Table
Items We Think You Will Love..
Reece Loveseat 202-75
Revelin Loveseat 203-75
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.