Melange Whitmore Four Door Credenza
Artful mango wood credenza with black, white, and gray bone inlay and a gray metal base. Four doors with removable shelves, plus a ventilated back and wire management.
$2,438.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
An abstract art pattern created with bone inlay in a black, white and gray color scheme makes the Whitmore Credenza a one-of-a-kind artistic accent. Crafted in Mango Wood, the four-door credenza has a removable shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and wire management.
Product Details
| Four doors with bone inlay fronts with touch latchesOne removable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelWire management holes in back panelFinish: Light wood finish on outside of case. Black, white and gray bone inlay on the door fronts. Gra | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 199.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Wood with Bone Inlay and Iron |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 79.50 |
| Weight | 199 |
| Image Role Data | {“628_85111_02_room”:[“Room Image 1″],”628_85111_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85111_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85111_02_top”:[“Top Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Whitmore Four Door Credenza
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 79.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Denys Spot Table
Melange Patrisha Bar Cabinet
Melange Draped Credenza
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Liberty Entertainment Console
Melange Selleck Writing Desk
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Melange Guilded Accent Table
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Dixon Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Bubble Glass Accent Table
Cortina – Black Tea 90″ Console
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Susan G. Komen Eternal Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Chest
Cairo 80″ Console
Amani Three-Drawer Accent Chest
Ascent 90″ Console
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.