Melange Sapphire Accent Chest
Accent chest in sapphire-blue primavera veneer with dramatic silver floral hardware, silver accents, and clear acrylic legs. Two soft-close doors open to an adjustable shelf and a soft-closing interior drawer.
$2,238.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The glamour is in the details of the Mélange Sapphire Chest: the rich sapphire-blue finish over figured Primavera Veneers, the broach-like dramatic silver floral hardware, silver metal accents and acrylic legs. It all adds up to an uptown accent to create a burst of style for any space. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches with one adjustable shelf inside and one soft-closing drawer inside. The drawers have a painted blue interior.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne soft-closing drawer insideOne adjustable shelf insideConcave shapeMetal accentsFinish: Rich sapphire blue finish over primavera veneers. Clear acrylic legs. Painted blue interiorHardware: Silve | Yes |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 44W x 11.125D x 9.625H |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 207.00 |
| Carton Width | 50.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 42.5 |
| Drawer Dimensions | 35W x 11.25D x 3H |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Figured Primavera Veneers with Acrylic and Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 44W x 14D x 8.375H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 44W x 14D x 1.5TH |
| Weight | 172 |
| Image Role Data | {“628_85678_45_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85678_45_room”:[“Room Image 1″],”628_85678_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85678_45_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Sapphire Accent Chest
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 46 × 35 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Corrina Cocktail Table
Melange Raising Cane Etagere
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Atlantis End Table
Melange Emile Accent Table
Melange Burlesque Console Table
Melange Korena Square Cocktail Table
Melange Corrina Round Lamp Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Nesting Tables
Triumph Accent Chest
Red Bombe Chest
Chest
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Cocoa Beach 80″ Console
Chatelet Credenza
Bubble Glass Accent Table
East End 1 Drawer Accent Table
Moment of Hope Chest
Ascent 90″ Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.