Charleston Demilune Accent Table
Traditional demilune accent table in maple veneers with a blue finish and one shelf for display or storage.
$718.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the English heritage and charm of the coastal South, the Charleston Demilune Accent Table is offered in a semi-circle demilune shape with one fixed shelf, carved accents and subtly highlighted finish trim. Crafted of Maple Veneers, the piece is finished in Haint Blue, a soft color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors brought to the American South more than 200 years ago from the Gullah folklore to keep “haints” or spirits from entering homes and dwellings.
Product Details
| Semi-circle demilune shapeOne fixed shelfCarved accentsFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 ye | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6750-50003-34 |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 37.25 |
| Clearance | 9.5 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24.875W x 10.25D x 17.875H |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 28.00 |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6750_50003_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50003_40_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_50003_40_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Demilune Accent Table
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 28 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Two-Drawer Nightstand
Charleston Mirror
Charleston Host Chair
Charleston Breakfast Table
Charleston Console Table
Charleston Five-Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Susan G. Komen Eternal Chest
Cortina – Black Tea 90″ Console
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
French Two Drawer Chest
Cairo 80″ Console
58” Red Asian Cabinet
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Moment of Hope Chest
Oval Accent Table
Ascent 90″ Console
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.