Surfrider Entertainment Console
Entertainment console with four diamond-reeded doors, soft-close hinges, and touch latches in light Driftwood. Ventilated storage with adjustable shelves and a 3-plug outlet; supports up to an 80 in. TV.
$2,718.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by laid-back California coast, the Surfrider Entertainment Console exudes character with four diamond-motif reeded front doors with soft-close hinges and touch latches. Crafted of Pecan Veneers with a Solid Wood edge top, the console has one adjustable vented wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. The light natural finish is Driftwood, featuring distressing including sandblasting and bleaching.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four diamond motif resin front doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable vented wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelOne three-plug electrical outletFinish: Driftwood: a light, natural finishDistressed Finished: Sand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6015-55480-89 |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 248.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 215 |
| Image Role Data | {“6015_55480_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55480_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55480_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Surfrider Entertainment Console
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Surfrider Nine-Drawer Dresser
Surfrider California King Panel Bed
Surfrider Queen Rattan Bed
Surfrider Woven Back Side Chair
Surfrider Display Cabinet
Surfrider Wardrobe
Surfrider Chairside Chest
Surfrider Three-Drawer Nightstand
Surfrider Queen Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Bella 67″ Tv Console With Power Center
City View 82 Inch TV Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.