Commerce and Market Pilea Entertainment Credenza
81″ (205.7 cm) A refined piece inspired by Oak Solids, Oak Veneers and Ceramic Handles, designed to complement modern spaces.
$2,718.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Whimsical and organic, the Pilea Entertainment Center is crafted of Oak Solids and Veneers with a light natural finish accented by inset green ceramic pulls in a lily pad design. Measuring 80 inches wide by 18 inches deep, it has four doors with soft-close hinges and touch latches. There’s one adjustable wood shelf behind each left and right door and one adjustable shelf behind the center pair of doors. Features wire management and a ventilated back panel behind all doors.
Product Details
| Four doors with soft close hinges, touch latches and ceramic hardwareOne adjustable wood shelf behind each left and right doorsOne adjustable wood shelf behind center pair of doorsWire management and ventilated back panel behind all doorsFinish: Light nat | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 39W x 14.75D x 13.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 18.5W x 14.75D x 13.75H |
| Back Panel Description | Stained, sealed, hand holes, cord management |
| Back Panel Material | MDF, plywood, veneer |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 309.75 |
| Carton Width | 84.50 |
| Center Base Panel Opening | 37.75W x 16.25D x 14.625H |
| Center Cabinet Opening | 37.75W x 16.25D x 29.5H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 39W x 14.75D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.50 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 62.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Left and Right Base Panel Opening | 18.125W x 16.25D x 15.125H |
| Left and Right Cabinet Opening | 18.125W x 16.25D x 29.5H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 18.625W x 14.75D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 60 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Solids, Oak Veneers and Ceramic Handles |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 81.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 262.35 |
| Image Role Data | {“7228_55041_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_55041_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_55041_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_55041_85_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Commerce and Market Pilea Entertainment Credenza
| Weight | 262.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 81 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Entertainment Console 64in
Commerce & Market Seaside Buffet
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Commerce & Market Console Table
Items We Think You Will Love..
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Bella 4pc Estate Wall
City View 82 Inch TV Console
Items You've Been Looking At...
Vineyard Row Buffet
Archivist Sideboard
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.