Americana Entertainment Credenza
78″ (198.1 cm) Home Entertainment Americana Entertainment Credenza highlighted with Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
$2,718.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Featuring the deep, dark Molasses finish that captures the essence of a well-loved heirloom with a white finished pattern on the door fronts, the charming Americana Entertainment Center has shaped legs and a scalloped base. Accommodating up to an 80-inch TV, the credenza has four doors with soft-close hinges and magnetic catches and one adjustable wood shelf behind each pair of doors. There’s a ventilated back panel and wire management holes.
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management holesShaped legs and bottom of doorsFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-lov | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 36.75W x 12.25D x 11H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 36.75W x 14.75D x 11.5H |
| Carton Height | 40.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 287.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Cabinet Opening | 36.75W x 14.75D x 25.25H |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 36.75W x 12.25D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Weight | 243 |
| Image Role Data | {“7050_55478_893_room”:[“Room Image 1″],”7050_80210_02_80214_02_55478_893_room”:[“Room Image 2″],”7050_55478_893_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_55478_893_open_silo”:[“Silo I |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Americana Entertainment Credenza
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Americana Landscape Mirror
Americana Dresser
Americana Rocking Chair
Americana Six-Drawer Chest
Americana Server
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana Bachelor Chest
Americana California King Panel Bed
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Server
Items We Think You Will Love..
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Bella 67″ Tv Console With Power Center
City View 82 Inch TV Console
Americana Modern – Cotton 76″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.