Americana Entertainment Credenza
84″ (213.4 cm) Home Entertainment Americana Entertainment Credenza, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Featuring the gentle warm Honey finish that looks as if it has been passed through the generations with a parquet design on the door fronts, the charming Americana Entertainment Center has shaped bracket legs. Accommodating up to an 80-inch TV, the credenza has four doors with soft-close hinges and magnetic catches and two adjustable wood shelves behind the left and right-side doors and two adjustable shelves behind the pair of center doors. Crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge top, there’s a ventilated back panel and wire management holes. Accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Four doors with magnetic catchesTwo adjustable wood shelves behind left and right side doorsTwo adjustable wood shelves behind pair of center doorsVentilated back panel with wire management holesParquet design on door frontsFinish: The Americana Honey fin | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Honey finish features a gentle, warm brown tone. The distressing hints at the passage of time, while the smooth surface invites you to run your fingers across it, connecting you |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 37.75W x 14.5D x 6.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 20.25W x 14.5D x 6.75H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 20.25W x 14.5D x 7.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 40.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 306.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Center Base Panel Opening | 37.75W x 16D x 5.875H |
| Center Cabinet Opening | 37.75W x 16D x 22.25H |
| Clearance | 5.125 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 9 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 73 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 20.25W x 1D x 8.25H |
| Left and Right Cabinet Opening | 20.25W x 16D x 22.25H |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 267 |
| Image Role Data | {“7050_55498_85_room”:[“Room Image 1″],”7050_55498_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_55498_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7050_55498_85_top”:[“Top |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Americana Entertainment Credenza
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 84 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Americana Four-Door Buffet
Americana Six-Drawer Chest
Americana Oval Mirror
Americana Two-Door Nightstand
Americana Dresser
Americana Dining Bench
Americana Oval Mirror
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Two-Door Nightstand
Americana Landscape Mirror
Americana King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Cape Cod 76″ Tv Console
City View 82 Inch TV Console
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.