Solstice 78in Entertainment Console
Elm and poplar veneer entertainment console with a contrasting dark gray top and antique bronze metal base. Ventilated back and adjustable shelves across all sections support media gear and an 80 in. TV.
$1,758.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Crafted of Elm and Poplar Veneers with an antique bronze metal base, the Solstice Entertainment Center has a sophisticated primitive style. There’s one adjustable, ventilated wood shelf behind the center pair of doors and one adjustable ventilated wood shelf behind each of the outside doors and a ventilated back panel in all sections. Contrasting a medium wood finish with a dark gray top, the Solstice accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Four louvred wood doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind center pair of doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind each of the outside doorsVentilated back panel in all sectionsMetal baseFinish: Medium wood finish with contrasting dark g | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 32.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 191.40 |
| Carton Width | 81.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | No |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Elm and Poplar Veneers with Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 156.2 |
| Image Role Data | {“5657_55478_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5657_55478_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5657_55478_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Solstice 78in Entertainment Console
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 78 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5657-55 & Commerce and Market |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Items We Think You Will Love..
Boca 56″ Tv Console
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
Entertainment Console
Americana Modern – Cotton 76″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.