Castella 72in Credenza
72 in. credenza with classical scroll and acanthus detailing and an Antique Slate finish. Includes three drawers (center drop-front) and three doors, each with an adjustable wood shelf.
$3,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The soaring design of the Castella Credenza will lift your spirits and elevate the atmosphere. Romantic scroll motifs around the apron, column motifs on the case front and an acanthus leaf carving around the base give a classical pedigree to the piece. The Antique Slate finish is luminous with the look of natural wood bathed in sunshine, making the credenza fresh for today’s relaxed interiors. The multi-functional credenza has three drawers and a drop-front center drawer and three doors with one adjustable wood shelf behind each.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| Alternate Finish Items | 5070-85001 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 313.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Center Drawer Dimensions | 14.25W x 14D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 42.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 15W x 14.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Material Description | Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 268.97 |
| Image Role Data | {“5878_85001_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_85001_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_85001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_85001_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Castella 72in Credenza
| Weight | 268.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Castella 72in Round Urn Table
Castella King Panel Bed
Castella Tufted Dining Chair
Castella Square Cocktail Table
Castella Mirror
Castella Wood Back Side Chair
Castella Writing Desk
Castella 60in Round Dining Table
Castella King Tufted Bed
Castella Twelve Drawer Dresser
Castella Bachelors Chest
Items We Think You Will Love..
Treasures Buffet – Oak
Curata Buffet/Credenza
Rhapsody 72” Credenza
Tribeca Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.