Solaria Side Chair
Simplicity and a tonal palette imbue this arm chair with a relaxed and unpretentious style.
$728.00 Original price was: $728.00.$619.00Current price is: $619.00.
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The unadorned profile of the Solaria side chair allows the flawless craftsmanship to be highlighted. A lovely arched back is created from quartered white oak veneers, while the frame is quartered ash solids, both with a Dune finish. An upholstered seat offers comfort while maintaining the quiet nature of the design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.00 |
|---|---|
| Cubes | 17.37 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 20.5 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Solaria Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 66.1 |
| Total Shipping Weight | 66.1 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Floor glides | Yes |
| Side chair with Dune finish on wood frame and wood veneered arched back | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Upholstered slip seat with no welt | Yes |
| Qty On Hand | 332 and DC 76 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Solaria Side Chair
| Dimensions | 23.5 × 20.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Solaria Bench
Solaria Desk
Solaria Panel Bed King
Solaria Mirror
Solaria Nightstand
Solaria Entertainment Credenza
Solaria Bar Stool
Solaria Console Table
Solaria Accent Table
Solaria Entertainment Credenza
Solaria Panel Bed King
Solaria Bench
Items We Think You Will Love..
Osten CHAIRS 30331/24BP
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Owen CHAIRS 30154B/5287
Architect CHAIRS 30263B/5187
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Tori CHAIRS 30144B/5287
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Cassandra CHAIRS 30345/56KZ
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Zola CHAIRS 30342/25JQ
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.