Axiom Side Chair
Clean and modern, this glamorous transitional side chair features sleek lines and a silky low-sheen finish.
$936.00 Original price was: $936.00.$796.00Current price is: $796.00.
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With clean, elegant lines and a muted palette, the Axiom side chair offers glamorous transitional style. The sleek exposed frame is finished in Linear Gray, complementing the neutral tone of the upholstery. The simple form and soft hues relax the formal tone of this sophisticated design, achieving a look that is clean and modern, but warm and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 26.13 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39.38 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Axiom Side Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0005.jpg, Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0012.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 70.4 |
| Total Shipping Weight | 70.4 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered outside back with welt | Yes |
| Upholstered seat and inside back with top stitching and welt around seat bottom | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand | 265 and DC 88 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Axiom Side Chair
| Dimensions | 25.13 × 23 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Axiom Dining Table
Axiom Panel Bed King
Axiom Desk
Axiom Mirror
Axiom Side Chair
Axiom Accent Table
Axiom File Cabinet
Axiom Arm Chair
Axiom Panel Bed King
Axiom Dresser
Axiom Bench
Axiom File Cabinet
Items We Think You Will Love..
Architect CHAIRS 30263B/5187
Luongo CHAIRS 30349/69BQ
Benson CHAIRS 30336/25BP
Cassandra CHAIRS 30345/56KZ
Payton CHAIRS 30103/24BP
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Tori CHAIRS 30124/52CB
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Osten CHAIRS 30331/24BP
Zahra CHAIRS 30334/24BP
Maddie CHAIRS 30341/56DX
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.