Sundance Nine-Drawer Dresser
Nine-drawer dresser in rich Cliffside brown pecan veneers with self-closing drawers. Felt-lined top drawers, a removable jewelry tray, and cedar-lined bottom drawers protect and organize essentials.
$2,838.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Sundance Nine-Drawer Dresser offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the rich brown Cliffside finish with light burnishing on the edges. Featuring nine self-closing drawers, the top left and top center drawers have removeable felt liners and the top right drawer has a removable felt jewelry tray. The 3 bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine self-closing drawersTop left and top center drawers have removable felt linersTop right drawer has a removable felt jewelry trayThree bottom drawers are cedar-linedFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edgesHard | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 4.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 21.75W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.625W x 14.25D x 8H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.50 |
| Carton Width | 71.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Pecan Veneers, Cedar, Felt Panel, Jewelry Tray, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 237.5 |
| Image Role Data | {“6015_90004_202_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_90202_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90202_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sundance Nine-Drawer Dresser
| Weight | 237.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sundance Bar Cabinet
Sundance Barrel Back Chair
Sundance Entertainment Pier
Sundance Woven Back Arm Chair
Sundance Woven Back Side Chair
Sundance Bed Bench
Sundance Wardrobe
Sundance King Panel Bed
Sundance Buffet
Items We Think You Will Love..
Tribeca Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Sanctuary Armoire – Visage
Tynecastle Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.