Sanctuary Dresser
Curvy double dresser in a Silver Leaf Bardot finish with an aged patina and French-inspired hardware. Seven drawers include felt-lined top drawers and a cedar-lined bottom, crafted from hardwoods with cedar and birch veneers.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With its soft, curvy, Bombay-like shape and elegant Silver Leaf Bardot finish with a slightly aged patina, this is a treasure chest of a dresser to enchant your master suite. The opulent hardware is inspired by an 18th Century French antique. The top drawers are felt-lined, and the bottom drawer is lined in cedar. Crafted of Hardwood Solids and Cedar and Birch Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 13.5-19D x 4H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.75W x 13.75D x 4H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 28W x 16.5D x 6.25H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 25.75W x 14D x 6.25H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 279.40 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 21.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 38.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods, Cedar Veneers, Resin, Silver Leaf, Felt and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 239.8 |
| Image Role Data | {“5413_90002hardware”:[“Detail Image 1″],”5413_90002009room”:[“Room Image 1″],”5413_90866room”:[“Room Image 2″],”5413_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90002top”:[“Top Sil |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sanctuary Dresser
| Weight | 239.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 68 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sanctuary Buffet
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Sanctuary Shaped Mirror
Sanctuary Spindle Arm Chair
Sanctuary Nightstand
Sanctuary Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Dresser
Antibes Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.