Archives Four-Drawer Chest
Four-drawer chest in Classic Walnut over figured walnut veneers, topped with Castle Grey marble. Cedar-lined bottoms and satin brass hardware deliver elegant bedroom storage.
$2,558.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Add practical elegance to your bedroom with the Archives Four-Drawer Chest. Crafted with a Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers, this chest exudes timeless charm. It features four drawers, including cedar-lined bottom drawers, and is topped with a Castle Grey marble surface. The custom satin brass hardware completes the luxurious look of this beautifully designed chest.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawersTop drawer extended and supported with exposed post designTop drawer features walnut swirl veneer drawer frontOak veneered drawer sides and bottomsCastle Grey marble topFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured walnut veneers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 40.125W x 13.5D x 2.375H |
| 2nd-4th Row Drawer Dimensions | 40.125W x 13.5D x 4.75H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 56.25 |
| Clearance | 5.5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40.5 |
| Height | 37.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Quartered Walnut Veneer, Walnut Swirl, Oak Veneer, Cedar and Castle Grey Marble |
| Number of Drawers | 4 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 48.625W x 19.875D x .75TH |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 50.00 |
| Weight | 214 |
| Image Role Data | {“6123_90010_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6123_90010_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90266_89_90217_89_90010_89_room”:[“Room Image 2″],”6123_90010_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angl |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Archives Four-Drawer Chest
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 50 × 37 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Archives Raffia Rectangle Cocktail Table
Archives Spot Table
Archives Eight-Drawer Dresser
Archives King Upholstered Bed
Archives Two-Drawer Nightstand
Archives Six-Drawer Chest
Archives California King Panel Bed
Archives Queen Upholstered Bed
Archives King Panel Bed
Archives Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Chatelet Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Rhapsody Bachelors Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.